0 oy
12, Kasım, 2012 Genel Sorular kategorisinde 0. Derece (7,100 puan) sordu.

1 cevap

0 oy
26, Mayıs, 2018 misafir cevapladı.

Yörük Bayramı veya Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri her yıl Eylül ayında Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde yapılmaktadır.

Burada yapılan saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasından sonra törene devam edilir. Yapılan protokol konuşmalarını takiben Mehteran konseri, Cirit gösterileri, Yörüklerin halk oyunları, misafir folklor ekiplerinin gösterileri ile resmi geçit yürüyüşü yapılarak, önceden hazırlanan şifalı pilav dağıtımına başlanır. Şifalı pilavın yenilmesinden sonra misafirler uğurlanır ve tören sona erer.

Düzenlenmekte olan bu şenlikler ve törenler kuruluşundan bu yana yedi asırdır devam etmektedir. Kayı boyu Yörük aşiretlerince atalarına duydukları saygı ve sevgiyi sunmak, genç nesillere yurt ve tarih sevgisi kazandırmak, birlik ve beraberliklerini pekiştirmek ve tarihi yad etmek gibi ulvi düşüncelerle aksatılmadan kutlana gelmiştir. Bu sebeple bu törenlere aynı zamanda “ Yörük Bayramı “ da denilmektedir. Milli ve manevi değerlerimizin muhabbetle yaşandığı Ertuğrul Gazi’yi Anma Törenlerinin ilk başlama şeklinin Ertuğrul Gazi’nin Domaniç yaylasından salimen döndüğünde yapılan işleri meşveret etmek, kazanılan mal ve mülkün bir nevi edasını yapmak için ahalisine bir toy (düğün) düzenleyerek “ Etli bulgur pilavı “ ikram etmesi olarak rivayet edilir. Düzenlenen bu toy toplantıları Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra da günümüze kadar süregelmiştir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 252 gösterim
0 oy
1 cevap 80 gösterim
4, Temmuz, 2013 Genel Sorular kategorisinde aslann 0. Derece (4,500 puan) sordu.
0 oy
0 cevap 155 gösterim
11, Kasım, 2012 Genel Sorular kategorisinde YoRuMSuZ Yonetim (103,180 puan) sordu.
0 oy
1 cevap 80 gösterim
12, Eylül, 2015 Absürd Sorular kategorisinde günce kır 0. Derece (2,340 puan) sordu.
0 oy
1 cevap 937 gösterim
...